Banner
Yaşam Mücadeleleri: Basın Açıklaması: Aşağısevindikli Köylüleri Doğalgaz Termik Santralini Red Ediyor - 20 Ocak 2012 Print E-mail

asagisevindikli_uydugorBASIN AÇIKLAMASI

KÖYÜMÜZDE TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ !

Şirketler ve onların yerel işbirlikçileri, daha çok kar hırsıyla doğamızı ve yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışıyorlar. Tarım alanlarımız, toprağımız, suyumuz bu uğurda feda ediliyor. Enerjiye ihtiyacımız olduğu yalanıyla birçok yerde olduğu gibi şimdi de bizim köyümüz Aşağısevindikli’de yaşamı yok eden zehir santrali, termik santral kurulmak isteniyor. 

Yapılacak olan termik santralin çevreye ve insan sağlığına olacak zararları bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Termik santral yapılan diğer bölgelerde yaşanan sıkıntılar, örneğin ürünlerdeki verimsizlikler, sakat doğan hayvanlar, kanser, astım ve birçok hastalığa maruz kalan insanlar ne yazık ki bizim bölgemizde de görülecektir. Bereketli topraklara sahip olan ergene ovasının ortasına yapılacak olan bu santral engellenemezse çocuklarımızın geleceği her alanda tehlike altında kalacaktır.

 

 

Tekirdağ ili Muratlı ilçesine bağlı köyümüzde 455 MWe  gücünde doğalgaz kombine çevrim santrali kurmak isteyen Rüzgar Tepe Enerji Madencilik Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. yasal zorunluluğu yerine getirmek amacıyla, Muratlı’da Çevresel Etki Değerlendirme toplantısı yapmayı planlamaktadır. Eğer bu toplantı gerçekleşirse  geleceğimizi kurtarma adına verilecek mücadele  daha da zorlaşacaktır.

   Bizler, doğaya ve yaşama saygısı olan herkesi, yaşama sahip çıkmak ve yapılmak istenen bilgilendirme toplantısını protesto etmek için 20 Ocak 2012 Cuma günü saat 10.00’da Muratlı Belediye  Düğün Salonu önünde bekliyor olacağız.

 Yaşama ve doğaya sahip çıkmak için Haydi Dayanışmaya ! 

Aşağısevindikli’de termik santral istemiyoruz !

Aşağısevindikli Köylüleri