Banner
Anadolu ve Dünyadan Yaşam Savunucularının Mücadeleleri
Su Sempozyumunda, Su Derdi Olan Başköylülere Polis Barikatı Print E-mail

224708_2975874212389_1820961147_n

22 Mart 2013 Cuma günü Bursa'da düzenlenen Su Sempozyumuna gerçek derdi olanlar alınmadı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Su Sempozyumu" Başköylüler tarafından protesto edildi. Mermer ocakları tarafından suları içilmeyecek düzeyde kirletilen köylü, Su Sempozyumuna katılıp dertlerini kamuoyu ile paylaşmak istedi, fakat içeri alınmadılar.

DOĞADER, "Su Sempozyumu" için gelen daveti red etti ve su mücadelesi veren Başköylülerin yanında su ve yaşam mücadelesine destek verdi.

Sorunun kaynağını görmeyen yetkilileri bir kez daha kınıyoruz. Başköylülerin görmezden gelinen bu sürecini bir an önce çözüme kavuşturulması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Su Sempozyumu adı altında, suyun ticarileşmesine zemin hazırlandı. Daha çok fuar alanına benzeyen Sempozyumda, içme suyunu metalaştırarak ulaşılmaz duruma getiren ambalajlı su üreticileri, yaşam alanlarını talan eden HES şirketleri ve bu su baronlarına ihtiyaçlarını karşılayan tedarikçilerin kuşatması altındaydı.

Başköy'e olan desteğimiz suları temizlenene kadar devam edecektir. Biz DOĞADER olarak çok iyi biliyoruz ki, Başköylüler kadını, erkeğiyle mücadeleye devam ettikçe onları görmezden gelen gözler görmek, işitmek istemeyen kulaklar işitmek zorunda kalacaktır.

DOĞADER

 
Akkuyu Nükleer Santral Yapılacağı Bölgede DEPREM Print E-mail

nukleer_karsiti_basin_aciklamasiSon Dakika:

Akkuyu nükleer santralinin yapılacağı bölgeye çok yakın olan Yeşilovacık beldesinde, 3 Mayıs'ta saat 09.25 civarında 4.00 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Gülnar,Büyükeceli ve çevre köylerde hissedildi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu, konuyla ilgili olarak 4 Mayıs Cuma günü saat 13.00'te Mersin Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması yapacaktır.

 
Aliağa'da 7 Termik Santrale Karşı Print E-mail

termik_aliaga_ba_201205061990 Yılında Aliağa'dan İzmir'e kadar binlerce insanın oluşturduğu insan zinciri ile durudurulan termik santral yerine bugün 7 tane yapılmak isteniyor. Mevcut hali ile yaşanmaz şekilde hava kirliliği yaşayan Aliağa'da, daha fazla kâr için yaşam alanlarımızı yok ediyorlar. Enerji açığı olduğu gerekçesi ile neredeyse her yer HES, RES, Termik santral ve Nükleer Santrallar için doğal, kültürel sit, tarım arazisi vs. demeden sermayenin talanına açılmış durumda.

1 Milyon İzmirli termik santrallere şarkılarla direniyor!
6 Mayıs günü Hıdrellez ateşini yakıp termik santral ateşini söndürmek için Aliağada’yız.
Gün boyunca sürecek şenliğimize tüm insanlık davetlidir.

Daha fazla kar için doğamızın, emeğimizin kısaca yaşamımızın sömürüsüne karşı,

6 Mayıs 2012 Pazar Saat 13.00 İzmir Aliağa Cumhuriyet Meydanı

1 Milyon İzmirli Termik Santrale Karşı Platformu

 
Cansuyunun Can Suyuna HES Print E-mail

HES'lerin enerji üretmek için yapılmadığını artık herkes biliyor. Yaşam alanlarını yok ederek girişilen yüzlerce HES projeleri tamamlansa bile var olan elektrik kapasitemizi %  6 oranında artışa neden olacak. HES'ler şirketler tarafından baraj gövdesinde biriken suya sahip olmak için yapılyor. Gerçektende HES yapımına girişen bir şirket, devletle ilk olarak Su Kullanım Hakkı Anlaşmsı yapıyor.

Avukatın Katılmadığı HES Keşfinde Hakim, “Hikaye Anlatma. Kısa Kes. Bu Davayı Niye Açtın Onu Anlat. Fazla Konuşma Atarım Seni. Hocaları Uçağa Yetiştireceğiz” Dedi, 67 Yaşındaki Kazım Delal, “Bu Davanın Sahibi Benim. Savunma Yapamazsam O zaman Davaya Ne Gerek Var? Hukukun Ne Anlamı Kalır” Diye Yanıtladı…

Yurttaş Kazım’dan HES’lere Karşı Hukuk Mücadelesi

Hidroelektrik Santrallere (HES) karşı ahırındaki ineğini satıp, bankadan kredi çekerek hukuk mücadelesi başlatan 67 yaşındaki Yurttaş Kazım’ın (Kazım Delal) HES mücadelesi devam ediyor.

Read more...
 
Muratlar Köyünde Madenci Şirket ÇED Toplantısına Geldiğine Pişman Oldu Print E-mail

25 Ocak 2012 -Çanakkale Bayramiç İlçesi Muratlar Köyü ile Çan İlçesi arasında kalan Söğütalan Köyü yakınlarında altın arama çalışması yapan iki maden firmalarına ait, Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı için geldikleri Muratlar köyünde, kadınların çoğunlukta olduğu 50'ye yakın köylünün tepkisiyle karşılaştı.

Söğütgediği Köyü Muhtarı Şaban Çırak, "Altın arayan maden firmalarını köylerimizde istemiyoruz" diye konuştu. Toplantının yapılmasını protesto eden köylüler, ÇED yetkilileri ayrılıncaya kadar eylemlerini sürdürdü.

Çevre İl Müdürlüğü'nden yetkililer, ÇED toplantısının yapılamadığına dair tutanak hazırladı.

 
Yaşam Mücadeleleri: Basın Açıklaması: Aşağısevindikli Köylüleri Doğalgaz Termik Santralini Red Ediyor - 20 Ocak 2012 Print E-mail

asagisevindikli_uydugorBASIN AÇIKLAMASI

KÖYÜMÜZDE TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ !

Şirketler ve onların yerel işbirlikçileri, daha çok kar hırsıyla doğamızı ve yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışıyorlar. Tarım alanlarımız, toprağımız, suyumuz bu uğurda feda ediliyor. Enerjiye ihtiyacımız olduğu yalanıyla birçok yerde olduğu gibi şimdi de bizim köyümüz Aşağısevindikli’de yaşamı yok eden zehir santrali, termik santral kurulmak isteniyor. 

Yapılacak olan termik santralin çevreye ve insan sağlığına olacak zararları bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Termik santral yapılan diğer bölgelerde yaşanan sıkıntılar, örneğin ürünlerdeki verimsizlikler, sakat doğan hayvanlar, kanser, astım ve birçok hastalığa maruz kalan insanlar ne yazık ki bizim bölgemizde de görülecektir. Bereketli topraklara sahip olan ergene ovasının ortasına yapılacak olan bu santral engellenemezse çocuklarımızın geleceği her alanda tehlike altında kalacaktır.

 

Read more...
 
Yaşam Mücadeleleri: ÇED Toplantısını Yaptırmayan Senoz Vadisi Köylüleri ve DEKAP, 2. Toplantıyı da Protesto Edecek Print E-mail

Oğmesun HES’çi, İlle de Taşocakçi, Daha da Beter Olsun İşbirlikçi!senoz_hes_direnis

Yaşam alanlarına yönelik saldırılara karşı halk mücadeleleri yurt genelinde artan bir ivmeyle sürüyür. Karadeniz Senöz Vadisinde yapımı planlanan 14 barajdan biri olan Başköy HES projesi ÇED toplantısı, yöre halkları ve DEKAP-Derelerin Kardeşliği Platformu'nun karşı duruşu sonucu gerçekleştirilememişti. ÇED sürecini tamamlamak için toplantıyı yapmak isteyen bakanlık ve yapımcı İntes şirketi yetkililerine karşı yöre halkı aynı karalılıkla karşılık vereceklerini açıkladılar.

Yöre halkı ve DEKAP'ın direnişlerinde başarılar diliyoruz.
Mücadeleniz, Mücadelemizdir.

DOĞADER 

18 Ocak 2012

(Oğmesun: İyi gün görmesin, sefil perişan olsun anlamına gelir.)
(Suğli: Sırtta ot taşımak için kullanılan, takriben 6-7 cm çapında 1,5 metre boyunda bir ucu sivriltilmiş sopanın Senoz’daki adı.)

HES’lere karşı mücadele eden çevrecilere ve yaşam savunucularına ‘ülkeyi sevmiyorlar ve hain’ diyen İNTES Başkanı Koçoğlu'na, Koçoğlu gurubunun 5 ayrı HES projesinin bulunduğu Senoz Vadisi’nden gelen halkın, "Adamda yüz yok ki, çaruk göni!" tepkisinden sonra bu kez de HES firmalarına sert bir tepki daha geldi: “Oğmesun HES’çi, ille de taşocakçi, daha da beter olsun işbirlikçi!..”

HES projelerindeki çalışmalar ve taşocakları nedeniyle SİT Alanı olma özelliğini yitiren Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisi, HES ve taşocağı sarmalından kurtulamıyor. Rize Valiliğinden yapılan açıklamaya göre bölgede yapımı planlanan Başköy Regülatörü ve HES için vadide ÇED toplantısı düzenleneceği bildirildi.

Read more...
 
Fındıklı Halkı HES'lere Karşı Ayaklandı 4 Ocak 2011 Print E-mail

Fındıklı halkı, “dere ıslahı” adı altında vadilere beton akıtarak dereyle yaşam arasında bağı kopararak doğayı tahrip eden HES projelerine karşı direnişine devam ediyor. Daha önce iş makinalarını durduran ve çalışmaları engelleyen Fındıklı Halkı “Dere yatağını şantiye alanına çeviren, insanı ve hayvanları sudan uzaklaştıran, doğayı yok eden dereyi kanala alan projelerden vazgeçin” çağrı yapmışlardı. muhtarların Fındıklı Derelerini Koruma Platformu temsilcilerinin de katıldığı toplantıların ardından sonuç alınamamıştı.

Sonuç Direniş Oldu

Çağrıların sonuç vermemesi üzerine Fındıklı halkı direnişe geçti. Bugün (4 Ocak 2011) Fındıklı Meydanı’nda Merkez Cami önünde toplanan bin kişi, derelerine-doğalarına sahip çıkan sloganlarla biraraya geldi. Okunan basın açıklamasının ardından Fındıklı halkı, Tahiroğlu Köprüsü’ne kadar sloganlar atarak yürüdü. Buradan araba ve kamyonlara binen halk, giderek şantiye görünümü alan Arılı Vadisi Hara Mevkii’ne giderek ateş yaktılar. Direniş çadırını da kuran Fındıklılılar horona durdurlar. Fındıklı halkı talepleri kabul edilene kadar nöbet tutacaklar. Tüm yaşam savunucularından destek bekliyorlar.

Fındıklı

 
«StartPrev12345NextEnd»

Page 1 of 5