Banner
"Hüdavendigar Su" İçin Bursa Büyükşehir Belediye'sine Bilgi Edinme Dilekçesi Verdik Print E-mail

"Bursa'da su çeşmeden içilir" Kampanyası Yürütürken Neden Ambalajlı Suya Yatırım Yapıyorsun?

cesme_suyu_damacana

11 Aralık 2012

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Hüdavendigar Su” yatırımı konusunda aşağıda verilen bilgiler ve basında çıkan haberler doğrultusunda dilekçemizin 4 bilgi edinme sorumuzun yanıtlarını posta yolu ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11. maddesinde belirtilen yasal süresi içinde hazırlanarak derneğimize yazılı olarak gönderilmesini arz ederiz.

2011 ve 2012 yılların çeşitli zamanlarda Belediyeniz tarafından reklam panolarında, televizyon ve gazetelere verilen reklamlarda “Bursa’da su çeşmeden içilir” kampanyası yürütülmüştür.

Derneğimiz DOĞADER, bu kampanyaya bir yandan “kent içi su şebekesinin özelleştirilmesi planı mı?” kuşkusuyla yaklaşırken, diğer yandan en sağlıklı suyun kamuya ait çeşmelerden akan su olması gerektiğine vurgu yaparak, ambalajlı suların çeşitli sağlık riskleri taşımasının yanında şişe ambalajlarının ortaya çıkardığı plastik atıkların önemli çevre sorunları yarattığını ortaya koymuştu.

9 Aralık 2012 tarihli Bursa yerel gazetelerinde çıkan haberlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Hüdavendigar Su” adıyla ambalajlı su yatırımını 2013 bütçesine aldığı, Belediyeye ait Kaplıkaya’da 11,6 dekarlık alanda 5 bin 800 metrekare üzerine saniyede 10 litre suyu ambalajlayacak fabrika kurulacağı bilgisi yer almaktadır.

Yukarda verilen bilgiler ışığında;

  1. Belediye olarak bir yandan “Bursa’da su çeşmeden içilir” kampanyası yürütürken diğer yandan neden ambalajlı su yatırımı yapmaya gerek duyulmuştur?
  2. Türkiye’nin içme suyu en bol kenti olan Bursa’yı temsil eden Belediye’nizin vatandaşlara ambalajlı su satması, vatandaşlar arasında çeşme suyungüvenmediğiniz imajı doğurmaz mı?
  3. Kaplıkaya’da kurulacağı belirtilen şişeleme fabrikasının koordinatları nelerdir?
  4. “Hüdavendigar Su” için kaynak suyu tahsisi yapıldı mı? Yapıldıysa koordinatları nelerdir?