Banner
Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne Altıparmak Cad. Kenarlarındaki 41 Ağacın Neden Kesilip Boşlukların Kapatıldığını Sorduk Print E-mail

altiparmak_agac_kesimleri_20121204Yol kenarlarındaki ağaçlar yalnızca güzel bir görüntü oluşturmakla kalmaz, bir yandan sesleri emerek gürültüyü azaltırken diğer yandan kirli gaz ve partiküllerini tutarak havayı doğal yoldan temiziler.

Bursa'nın en eski caddelerinden Altıparmak Caddesinde yol kenarlarındaki ağaçlardan bir kısmının (41 adet) kesildikten sonra ağaç köklerinin bulunduğu boşlukların kaldırım döşeme taşlarıyla kapatıldığını fark eden derneğimiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bilgi edinme dilekçesi verdi.

Bilgi edinme dilekçemiz yanıtlandığında WEB sayfamızda yayınlanacaktır.

DOĞADER

4 Aralık 2012

Altıparmak Caddesi kaldırımında kesilen ağaçlar ile ilgili aşağıda verilen bilgiler ve yaptığımız incelemeler doğrultusunda 4 bilgi edinme sorumuzun yanıtlarını posta yolu ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11. maddesinde belirtilen yasal süresi içinde hazırlanarak derneğimize yazılı olarak gönderilmesini arz ederiz.

Kent içinde cadde kenarlarındaki kaldırımlarda bulunan ağaçlar çevreye güzel bir peyzaj vermenin ötesinde değere sahiptir. Kaldırım kenarlarına dikilen ağaçlar, araçlardan çıkan toz ve egzoz gazının tuttukları gibi fotosentez yaparak ortama oksijen verirler. Araç motorlarından çıkan gürültü kirliliğini en aza indirmek için bulunmaz değere sahip olan kaldırım kenarlarındaki ağaçlar modern kentlerin vazgeçilmez varlıkları arasındadır.

Derneğimiz tarafından yapılan incelemede Bursa Osmangazi İlçesi Altıparmak Caddesi kaldırımlarında bulunan ağaçların son birkaç yılda azaldığı belirlenmiştir.

Altıparmak Caddesinde, Veled-i Saray Caminden Stadyum kavşağına kadar olan ~600 m kaldırımda yaptığımız incelemede 31 ağacın kesildiği belirlenmiştir. Karşı kaldırımda ise 10 ağacın kesilmiş olduğu gözlenmiştir.

Ekte verdiğimiz fotoğraflarda olduğu gibi bu kesilen ağaçların kökünün bulunduğu boşluklara yeni bir fidan ekilmek yerine farklı renkte kaldırım malzemesi ile kapatılarak düzleştirildiği belirlenmiştir. Bir kısım kesilen ağacın ise kökünün halen belli olduğu görülmüştür.

Kaldırım üzerinde halen yaşamını sürdüren ağaç dibindeki toprak boşluklar sert bir malzeme ile kapatılıp suyun toprağa geçmesine engellendiği gözlenmiştir. Veled-i Saray Cami önündeki büyük çınar ağacı dibindeki toprak dış kabuğuna kadar bu sert malzeme ile kaplandığı gözlenmiştir. Bu uygulama ağaçların kurumasına neden olabilir.

2 Aralık 2012 günü Altıparmak Caddesi kenarındaki kaldırımlar değiştirilmeye başlandığı görülmüştür.

  1. Altıparmak Caddesi kaldırımlarındaki ağaçlar neden bu kadar çok sayıda kesilmek zorunda kalınmıştır? Bu konuda inceleme yapılmış mıdır?
  2. Kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar bu güne kadar neden dikilmemiştir?
  3. Yeni başlattığınız kaldırım yenileme çalışmasında bu kaybedilen 41 ağaç boşlukları yerine yeni fidanlar dikilmesi planlanmış mıdır?
  4. Yürüttüğünüz kaldırım yenileme çalışmanızda ağaçların toprakla buluştuğu boşluk su alımını engelleyecek biçimde sert malzeme ile kapatılacak mıdır?