Banner
Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne Özel Halk Otobüslerinde 10 Numara Yağ Kullanımını Sorduk Print E-mail

10_numara_yag_yanginiBursa'da Özel Halk Otobüsleri'nde yakıt olarak 10 numara yağ kullanımıyla ilgili bir hafta önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi edinme dilekçeleri vermiştik.

Konuyla ilgili kent içi toplu ulaşımın denetleyicisi ve uygulayıcısı durumundaki Bursa Büyükşehir Belediye'sine de bir bilgi edinme dilekçesi vererek DOĞADER olarak aşağıdaki sorularımızın yanıtlanmasını istedik.

Bilgi edinme dilekçemiz yanıtlandığında web sayfamızda yayınlanacaktır.

DOĞADER

4 Aralık 2012

  1. Kent içi toplu ulaşımdan sorumlu, yürütücü ve denetleyici olan Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa yerel basınında çıkan “Özel Halk Otobüslerinde yakıt olarak 10 numara yağ kullanımı” haberlerinden sonra ceza kesilen otobüs şirketleri hakkında bir işlem başlattınız mı?  Başlattıysanız içeriğini açıklayınız?
  2. Ceza kesilen Özel Halk Otobüs Şirketlerini petrol kaçakçılığı ve halk sağlığına zarar veren uygulamaları nedeniyle sözleşmenizi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?
  3. Özel Halk Otobüslerinin ve dolmuşların yanlış yakıt kullanımını önlemek için denetlemeyi düşünüyor musunuz?
  4. Özel Halk Otobüsleri, dolmuşlar ve belediyenizin otobüslerinde hangi aralıklarla egzoz testi yapılmaktadır?
  5. Özel Halk Otobüslerinin ve dolmuşların egzoz testlerinin uygun olup olmadığı Belediyeniz tarafından denetlenmekte midir?
  6. Egzoz testleri denetleniyorsa Bursa halkı neden Özel Halk Otobüsleri ve dolmuşlardan çıkan egzoz gazından şikayetçidir?
  7. Özellikle Avrupa ülkelerinde araç motorlarına getirilen Euro motor standardı, Özel Halk Otobüs Şirketleri ve dolmuşlarla ile yaptığınız sözleşmelerde kullanılacak araçların motor standardı olarak belirlenmiş midir? Belirlenmişse böyle bir standart belirlemeyi düşünüyor musunuz?
  8. Belediyenizin Özel Halk Otobüs Şirketleri ve dolmuşlar arasında imzalanan sözleşmelerde, halk sağlığını tehdit eden uygulamalara yönelik ne gibi yaptırımlar bulunmaktadır? Bu yaptırımlar bu güne kadar uygulanmış mıdır?
  9. 12 Ekim 2012 günü Bursa Nilüfer’de çıkan Özel Halk Otobüsü yangınında yaralanma veya can kaybı yaşansaydı Belediyenizin sorumluluk üstlenecek miydi?