Banner
TKİ Uyuyan Devi Uyandırdı! Kocağacı Köyülüleri Ayakta Print E-mail

Kozağacı VadisiKozağacı 2006Kozağacı 2012

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Kozağacı Vadisi köylüleri, 2006 yılında DOĞADER'in de destek verdiği  çeşitli eylem ve mücadeleler sonucu termik santral projesini iptal ettirmeyi başarmışlardı.

http://www.dogader.org/index.php/bilgi/125-keles-koza-vadisinde-termik-santrale-tepki-b

http://www.dogader.org/index.php/aciklama/57-kel-lim-deklie-keles-koza-termik-santrali-ihalesinden-ilginelier

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı TKİ-Türkiye Kömür İşletmeleri, verilen mücadele rağmen 6 yıl sonra termik santral ve kömür ocağı projesini yeninden ihaleye çıkarması Kozağacı vadisi köylülerinin büyük tepkisine neden oldu.

İhale haberi üzerine 30 Eylül 2012 Pazar günü Durak köyünde bir toplantı düzenlendi. DOĞADER'in de iki temsilciyle katıldığı toplatıya Kozağacı köylülerinin ilgisi yoğundu. Yapılan kısa konuşmalarda termik santrale ve kömür ocaklarına karşı köylülere birlikte mücadele edileceği bildirildi. 

Kozağacı Vadisi köylüleri yetiştidikleri kirazları ihraç ederek önemli bir döviz girdisi sağlıyor. 2006'da termik santral yapılması için vadideki 6 köyün taşınması gündeme gelmişti. Toplantıda söz alan köylüler devletin bu üretimi desteklemesi gerekirken neden kösteklediği konusunda isyanlarını dile getirdi.

Yapılan toplantı sonucu her köyden 3 temsilci seçilerek mücadelenin başlatılması kararlaştırıldı. DOĞADER her türlü çevresel konuda olduğu gibi termik santral mücadelesinde de Kozağacı köylüsünle birlikte çalışmalar yürütecektir.

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği