Banner
İstanbul İzmir Otobanı Gerçekten Gerekli mi? Print E-mail

bkk_otoyol_afisİstanbul, Gebze İzmir Otoban Projesi, 2 Aralık 2011 günü Bursa Kent Konseyi'nde düzenlenecek bir toplantıda ele alınacak. Toplantıya DOĞADER adına Mustafakemalpaşa Temsilcimiz, Seyitali Geçici katılacak.

Rantın devlet eliyle sermayeye aktarılmasından başka bir amacı olamayan bu projeye karşı görüşlerimizi DOĞADER WEB sayfamızda daha önce de duyurmuştuk.

http://dogader.org/index.php/basindan/489-uluabat-golunun-kabusu-istanbul-izmir-otoyolu

Bursa İzmir arasında kullanılmakta olan yolun genişletme çalışmaları sürdürülürken Bursa'dan geçmesi planlanan İstanbul - İzmir Otoban Projesi'nin ihaleye verilmesi "Bu otoban ne kadar gerekli?" sorusunu sorulmasına neden olmuştu.

Halen kullanılmakta olan Bursa İzmir otoyolu üzerindeki asıl yükü ağır tonajlı araçlar oluşturuyor. Türkiye'nin 4. büyük kenti Bursa'nın demiryolu ulaşımından mahrum olması, yollarının ağır tonajlı araçlar tarafından yoğun kullanımına neden oluyor.· Bursa'nın ulaşım çözümü ağır tonajlı araçları yoldan kaldıracak demiryolu olması gerekirken yeni bir otobandan bu soruna çözüm beklenemez.

Maliyetin halkın sırtına yıkılması demek olan "Yap İşlet Devret" modeliyle yapımı  planlanan otoban projesini üstlenen şirket, 22 yıl boyunca otoban ve İzmit geçişindeki köprüyü işletecek. Kilometre başına 5 Cent, köprü geçişi için ise 35 $ alınması planlanan proje, her şeyden çok yatırımcı konsorsiyuma 23 milyar $ para kazandıracak olması rantın ve halkın cebinden çıkacak paranın büyüklüğünü ortaya koyuyor. İstanbul'da çıkan bir araç, köprü geçişi dahil İzmir'e varana kadar geçtiği 377 km otoban için konsorsiyuma 54 $ (1 Aralık 2011 kuru üzerinden ~100 TL) ödeyecek.

İstanbul - İzmir arasındaki ulaşımın 3,5 - 4 saate ineceği reklamı ile duyurulan Otoban Projesi'nin oluşturulmasındaki amaç gerçektende hızlı ulaşımı sağlamaksa, bu çok daha güvenli ve çok daha az maliyetle hızlı tren ile sağlanabilirdi.

377 km olarak planlanan İstanbul-İzmir Otobanının 9-10 milyar $ mal olacağı hesaplanıyor. (Otoban Kilometre maliyeti yaklaşık 25 milyon $)

http://www.aktifhaber.com/istanbul-izmir-arasi-3,5-saate-dusuyor-489616h.htm

Oysa çok daha hızlı ve güvenli bir ulaşım olan hızlı tren ile 245 km'lik Ankara Eskişehir arasındaki hattın yapımı yaklaşık 900 milyon $ mal olmuştu. (Hızlı tren Kilometre maliyeti yaklaşık 3,6 milyon € = 4,85 milyon $)

http://hizlitren.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=11

Yüksek hızlı tren kilometre maliyeti ~ 4,85 milyon $
Otoban kilometre maliyeti ~ 25 milyon $ (Hızlı tren maliyetinin ~ 5 katı)

İstanbul İzmir hattında hızlı bir ulaşım isteniyorsa bu otoban yerine % 80 daha ucuz ve güvenli bir ulaşım olan hızlı trenle sağlanabilir. Yalnızca maliyet kalemlerinin kabaca hesabıyla ortaya çıkan bu durum, toplumun çıkarlarına ters düşsede iktidarı elinde bulunduranların sermaye sahiplerine rant sağlamadaki seçimini gözler önüne sermektedir.

Maliyet hesaplarının dışında otobanlar geçtiği bölgede etrafına çekilen çitlerin tam bir Çin Setti oluşturduğu bilinemektedir. Bu durum geçtiği yerlerde iki yaka arasında geçişlerin insanlar arası ulaşımda ve tarımsal üretimde büyük sıkıntılar oluşturacağı açıktır.

İstanbul - İzmir Otoban Projesi, ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Yönetmeliği yürürlüğe girdiği tarih olan 1993 yılından önce önce planlandığı için ÇED süreci kapsamı dışında tutulmuştur. Böylelikle AKP Hükümeti, otobanın gerek tarımsal ve gerekse doğal ve tarihsel alanlar üzerine yaratacağı ciddi boyutlardaki yıkımın, sermayeye yaratılacağı ranttan daha önemsiz bulduğunu açıkça ilan etmiştir. Çıktığı günden bu yana 5 kez değiştirilerek koruma niteliği yok edilen ÇED süreçlerinin hemen hemen tamamında (% 98,5) "ÇED Olumlu" belgesi ile sonuçlandığı bilindiği halde AKP Hükümeti'nin Otoban projesini ÇED sürecinden kaçırması, sermayeye rant yaratmak için hiç bir olumsuzluğa tahammülü olmadığını ortaya koymaktadır.

Bursa'nın il dışı ulaşımına çözüm için DOĞADER olarak önerimiz;

  • İstanbul İzmir Otoban Projesi iptal edilmelidir.
  • Bursa İzmir arasında kullanılmakta olan otoyolun genişletme çalışmalarına hız verilmelidir.
  • Bu yol üzerindeki yük taşımacılığının sonlandırılması amacıyla demiryolu projelendirilmelidir.
  • Hızlı yolcu ulaşımı için zaten projendirilmiş olan hızlı tren hayata geçirilmelidir.

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği