Banner
Suya Muhtaç Bırakacak Oyunlar Yeniden Sahnede (İstanbul Uluslararası Su Forumu) Print E-mail

hes_boruBir yudum suya muhtaç bırakacak oyunlar yeniden sahnede... İstanbul Uluslararası Su Forumu, 3-5 Mayıs 2011 tarihleri arasında düzenleniyor. http://www.iusf.org.tr

Kapitalizm, gelecekte altın değerinde olacak suyu keşfettiğinden bu yana çok zaman geçmedi. Bu az zamanda dünya su şirketleri, petrol şirketlerinin çok üzerinde bir kazanca sahip oldular.

Dünya su tekellerinin önderliğinde Mart 2009'da yapılan Dünya Su Forumu'nun ardından geçen 2 yıl, suyu ticarileşme girişimlerine karşı yerelden başlayıp ulusallık kazanan mücadelelere tanıklık etti. Ulus ötesi su tekellerinin istek ve arzuları doğrultusunda yasal düzenlemeler yapan AKP iktidarı, derelerimizin "Su Kullanım Hakkı"nı kapitalist sermayeye, su tekellerine devretti. Onlara bu yetmedi.

dere_canavarDerelerimiz üzerinde 2000'in üzerinde HES projelendirip ve yapımına başlandılar. Su ile var olan doğayı, suyun kenarında yaşam bulan tarihi alanları yok ettiler. Bir dere üzerinde onlarca baraj projelendirdiler. Suyu yetmeyen dereleri, kilometrelerce uzunluğunda kanallarla birleştirdirler. Döşedikleri kanallardaki çevreleyen engelleri aşamayan hayvanları susuzluğa, ölüme terk ettiler. Sucul doğal yaşamı yok ettiler.

HES'lere yatırım yapan şirketler, elektrik üretme maskesi altında baraj gövdesinde biriken suya sahip olmak için bu yatırımları yaptılar.

Kanunlarla korunan doğal alanları, milli parkları, doğal sit alanlarını kaldırmak için tabiatsız bir kanun hazırladılar. Meraları, ormanları, kıyı ve göllerimizi sermayenin sınırsız talanına açtılar.

HES'lerin yaratığı tahribatı gören bölge halkı, su tekelleriyle mücadeleye girişti. Türkiye'nin dört bir yanında, her hafta sonu HES karşıtı eylemler yapıldı. Mücadeleye engel olmak için HES şirketlerine silahlı özel birlik kurma hakkı tanıdılar. Bu haliyle yerel mücadeleye mitanlaşmadan başka seçenek bırakmadılar.

su_ticaretKontörlü su sayaçları, kent içi su şebekelerinin özelleştirilmesinin ilk adımı olarak devreye soktular. Abonelere kontörlü su sayaçlarını zorunlu hale getirdiler.

Kaynak suların kullanım hakkını su şişeleme şirketlerine devrettiler. Kent içi su şebekelerinden akan su kalitesi düşürerek, vatandaşı şişe ve damacana su kullanmaya yönlendirdiler.

Doğaya yapılan tüm bu müdahaleler kaitalizmin, sermayenin, patronların iştahını gidermedi. 2011 Mayıs'ında İstanbul, yeni talan hazırlıklarının yapılacağı bir orta oyununa tanık olacak. Varolmak için yaşam alanlarını tahrip etmekten çekinmeyen sermayenin bir oyunudur bu. Bizleri bir yudum suya muhtaç bırakmak istiyorlar. Bu seneryoyu hazırlayan kamu-sermaye ortaklığıdır.

Suyu ticarileştirmeye çalışanlar, sizleri uyarıyoruz. Sizlere verecek suyumuz yok. Sizlere verecek havamız, ormanımız yok. Bu son uyarımızdır. Mücadelemiz meşrudur. Mücadelemiz yaşam mücadelesidir. Yaşam alanlarımızdan elinizi çekin.

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği