Banner
1 Mayıs Print E-mail

Bugün 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Köylü Bayramı olarak bilinse de, baskıya, zulme, sömürüye ve haksızlığa karşı tepkilerin doruğa çıktığı bir bir bayram olarak kutlanmıştır bu güne kadar.

1 Mayıs, tüm sömürülenlerin bayramıdır. Ülkemizde ve dünyadaki işçiler kadar, doğa ve çevre de bu sömürüden en büyük zarar görenlerin başında gelmektedir.

Doğayı, tarımı ve insanı; ranta, piyasaların sınırsız egemenliğine ve talanına açan, savaşı tek çıkar yol olarak gören egemen sisteme, artık dünyamız kendi uyarı sinyalleri göndermektedir.

Varlığını sürdürmek için sürekli büyümek ve bu nedenle tüketimi arttırmak zorunda olan bu sistem, her üretim aşamasında dünyamıza bırakılan kirlilik ve ortaya çıkan karbondioksit ile ekolojik dengeyi geri dönüşsüz bir sona doğru sürüklemektedir.

Tarım alanı üzerine kurulan Cargill' i kurtarmak için yasa çıkaranlar, Bergama'da siyanürle altın çıkaran Koza şirketine arka çıkanlar, maden, kıyı, mera ve 2B kanunları gibi diğer birçok kanun çıkararak, doğal ve tarım alanlarını talana açan bu ülkenin yöneticileri, dünyanın girmekte olduğu geri dönüşsüz sürece zemin hazırlayanlar olarak kara listedeki yerlerini alacaklardır.

Bugün Taksim'de olan olaylar, ülkemizdeki demokrasi bilincinin ne kadar kıt olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. İlkel mantıklarla, padişah zihniyetiyle bu ülkeyi yöneten ve bugün Taksim'i savaş alanına dönmesine neden olan başta İstanbul Valisi ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm sorumlular. istifa etmelidir.

DOĞADER, doğa ve çevre yıkımlarına karşı giriştiği bağımsız karşı duruşunu, bu günden sonrada sürdürmeye kararlıdır. 1 Mayıs 2007

Bayramınız Kutlu Olsun...

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği