Banner
GDO lu besinler Print E-mail

Kapitalizm, insan ve toplumları denetlemenin yolunun, gıda ve suyu boyundurluk altına almaktan geçtiğini keşfetmesiyle, bu konuda çalışmalar yürütmeye başlamasının üzerinden çok fazla zaman geçmedi.

1995'ten sonra piyasaya sürülen ilk GDO-Genetiği Değiştirilmiş Organizmadan bu yana GDO lu tarım, günümüzde geniş alanlara yayıldı. Dünya ülkelerine verilen kredilerin kullanılması için, GDO lu üretime izin verilmesinin ek koşul olarak sunulmasıyla GDO'lu tarım günümüzde geniş uygulama alanlarına ulaştı.

GDO lar bazı bitkilerin tohumlarını dış etkenlere daha dayanıklı duruma getirmek için genetik olarak değiştirmesi maskesi altında tohumları kısırlaştırarak pazarlaması esasına dayanmaktadır. Geleneksel yöntemle hasatın bir kısmını kendine tohum olarak ayıran çiftçi, çeşitli vaadlerle GDO lu kısır tohum kullandığında, her yıl ulusötesi tohum şirketlerinin ürettiği tohumları almaya muhtaç duruma gelmektedir. Bu bir anlamda çiftçilerin ve dolayısıyla ülkelerin, boyundurluk altına girmesi demektir.

GDO lu tarım, sağlık açısından taşıdığı risklerin yanında, geçmişte binlerce tür olarak kullanılmakta olan tohumları, bir kaç türe indirgemektedir. GDO lu tarımın daha da yaygınlaşması, GDO lu tohum üreten şirketlerin kullandığı bu birkaç tohum türünün üzerinde gelişecek olası salgın hastalıklarla, dünyayı açlık kriziyle başbaşa bırakacak olaması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Daha önce denenmişliği olmadığı için, GDO lu besinlerle beslenen insanlar üzerinden genetik kırılmalara neden olabileceği uyarıları yapılmakatadır. Ayrıca tohumları genetiği değiştirilirken kullanılan yöntem sonucu, bu besinleri tüketen canlıların aşırı antibiyotik yüklenmesine neden olması, olası enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavisine yanıt vermemesi tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. 

Dünyada GDO lu ürünlere karşı gelişen tepkiye karşın, ülkelerin satılan ürünlerin üzerinde GDO lu ürün kullanılma durumunun yazılmaması geniş tepkilere neden oluyor. Ekteki yazıda, raflarda satılmakta olan ürünlerin hangilerinde GDO lu ürün bulunduğu konunda yapılan araştırma yer almaktadır.

DOĞADER

GDO'lu Gıdalardan Kaçınmanın Yolları

Okuyacağınız metin, Center for Food Safety and Institute for Responsible Technology tarafından “NON-GMO SHOPPING GUIDE- How to avoid foods made with genetically modified organisms (GMOs)” ismiyle ABD vatandaşları için hazırlanmış broşürün Türkçeye çevrilmiş şeklidir.

Okumak için tıklayın.
http://www.ekolojistler.org/gdolu-gidalardan-kacinmanin-yollari-cev.-dunya-atay.html