Banner
Orman İşletmesi, Gündoğu Köyünde 800 ağaç kesti! Print E-mail

gundogdu_orman_katliam_20130611Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesi köylerinden Gündoğdu Köyünde 800 ağaç, Orman İşletmesi tarafından kesildi. Daha önce bildirimde bulunmadan yapılan bu kesim sonucu büyük bir alan çıplak kaldı. Ağaçların kesilemesi Gündoğdu Köylülerini isyan ettirdi. Orman Bölge Müdürlüğü, kesilen ağaçların yerine daha hızlı büyüyen ağaçlar dikileceğini söyledi.

Orman ve Su Bakanlığı Bakanlığı ve onun sorumluluğu altında bulunan Orman Bölge Müdürlükleri, geçmişten bu yana ormanı ticari bir işletme olarak gördü. Oysa ormanda yalnızca ağaçlar bulunmaz. Oradan çekip çıkartılan, katledilen yalnızca ağaçlar değildir. Orman, ağaçların varlığıyla hayat bulan hayvan, kuş, böcek, ve mikro organizmaları kapsayan bir yaşam bütünlüğüdür. Ormandaki ağaçlar bu canlıların evidir, yuvasıdır. Bu canlıların yaşamını sürdürebilecekleri tek yer ormandır. Ormandan başka hiç bir yerde yaşayamazlar.

Yerine başka ağaçlar dikilecek olsa bile ormanın yok edilmesi burada yaşayan tüm canlıların da yok edilmesi anlamına gelmektedir. Doğada yaşayan her canlı beslenmek için yeterli büyüklükte beslenme alanına sahip olmalıdır. Bu alan içinde aynı türden bir ikinci canlıya yer yoktur. Ormanda yaşam alanı yokedilen canlılar başka bir yere gidemezler. Besin kıtlığından ya da aralarındaki kendi türü arasındaki çekişme nedeniyle ölürler. Öldüklerini kimse fark etmez.

Kesilen ağaçların yerine hızlı gelişen ağaçlar dikileceği söylenmektedir. Ekoloji uzmanları doğal alanlara başka türlerin getirilesinin önceden tahmin edilemeyen sorunlara neden olacağını bildirmektedir. Sözgelimi, dikileceği söylenen ağaç üzerinde çok daha hızlı gelişen bir böcek, diğer orman alanlarında hızlı bir tahribata neden olabilecektir. 

Gündoğdu Köyündeki orman katliamı, ormandan sorumlu bakanlık ve müdürlüklerin ormanı ticarari bir meta olarak görmesinin sonucudur. Bu anlayış, Orman İşletme Müdürlükleri'nin adına çok net biçimde yansımıştır. Özellikle son on yıl içinde ormanı bir işletme gibi gören anlayış, ağacı ve ağaçla birlikte yaşayan binlerce canlıyı yok edecek her türlü projeye onay veren kurum durumuna getirilmiştir. Öyleki bazı yerlerde bir orman alanının tümüne varan büyüklükte alanlar, binlerce hektarlık orman arazileri, maden şirketlerine verilmiştir. Maden şirketlerine 25 hektara (250 bin m2) kadar madencilik projelerini ÇED Çevre Etki Değerlendirme raporu alma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. 25 bin m2 ormanlık alanı talan eden bir maden şirketi, bu alanda işi bittiğinde hemen yanına 25 bin m2 daha işletme ruhsatı alıp çalışma yapabilmektedir. Orman, sürekli ve sistematik biçimde yok edilerek sermaye birikim sürecine kurban edilmektedir.

Orman ve Su Bakanlığı, ormanı pazarlayan kurum durumuna getirilmiştir. Bu anlayışı DOĞADER olarak kınıyoruz. Bu konunun üzerine giderek, gerekli araştırmamızı yapacağız. Ormandan sorumlu kurumların asıl görevi ormanı korumaktır. Bunun ötesinede yapılan her uygulamanın olumsuz sonuçlarından etkilenen yine bizler olacağız.

DOĞADER

Bursa'da akıl almaz doğa katliamı

Taksim Gezi Parkı’nda binlerce kişi kesilen ağaçlar için sokaklara dökülürken Bursa’da tam anlamıyla doğa katliamı yaşandı.

http://bursahakimiyet.com.tr/haber/bursa/bursada-akil-almaz-doga-katliami-24660.html