Banner
Bursa'da Belirlenmemiş Faylar Var. Kentsel Dönüşüm Bursa'da Felakete Neden Olabilir! Print E-mail

deprem_riskiJeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa'da henüz belirlenmemiş fayların bulunduğunu belirtiyor. Fay hatları tam olarak belirlenmemiş olan Bursa'da, yapıların deprem riskine karşı yıkılarak yeniden yapılması, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'ndaki afet riski maskesinin ne kadar içi boş olduğu, gerçekte yapılmak istenenin ise yalnızca rantsal, yapı sektörüne kar amaçlı  bir dönüşüm olduğunu gözler önüne seriyor.

Afet riski altındaki yapıların dönüştürülemesi amacıyla çıkartılan kanunla birlikte Bursa'daki bazı belediyeler hazırladıkları planları uygulamaya aldılar. Bu amaçla geliştirilen planlarda 10 - 12 ve hatta 16 katlı yüksek binalar tepki çekiyor. Planların bir üst ölçek planlarla çelişmesi bir yana, ticari değer ön planda tutularak yürütülen çalışmalar, Bursa Doğanbey Toki'de olduğu gibi hak sahiplerinin haksızlığa uğramasına gebe uygulamların devreye alınmasına neden olmaktadır. Üretilen planların, Bursa'da daha önce belirlenen sıvılaşma özelliğine sahip zemin olarak belirlenen yerler yerine başka yerler için geliştirilmiştir.

Afet riski olduğu belirlenen yapılar için yapılan incelemeye karşı mahkemede dava açma hakkı yasa tarafından engelleniyor. ABD'de 20007 yılında başlayan kriz, konut kredilerinin geri ödeme oranının düşmesi üzerine başlamıştı. Bu kanun nedeniyle evlerini kaybedip yeni evleri için konut kredisi ödemek zorunda kalan milyonlarca vatandaş, olası bir ekonomik krizde borçlarını ödeyemez duruma gelerek Türkiye'yi bu güne kadar yaşanmamış bir ekonomik batağa sürükleme olasılığı da bulunmaktadır.

Afet Riski Altındaki Alanların ve Yapıların Dönüştürülmesi Kanunu'nun en çarpıcı konusu ise bu güne kadar korunabilmiş tüm doğal ve tarım alanlarını yapılaşmaya açmasıdır. Bu kanun var olan tüm kanunlar üzerinde egemenlik kurarak tarımsal ve doğal koruma niteliğine sahip Kanunları geçersiz duruma düşürmüştür.

DOĞADER

Bursa'nın küçük kıyameti nerede?

25 Ocak 2013 - Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'nın öğrencisi olan Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, Bursa'nın küçük kıyameti olan 1855 depremi fayı ile Bursa fayının kesiştiği noktanın bulunması gerektiğini, bu bölgenin deprem açısından çok tehlikeli olduğunu söyledi.

http://bursadabugun.com/haber/bursa-nin-kucuk-kiyameti-nerede-uzerinde-hangi-binalar-var-ozel-haber-164278.html

Kentsel dönüşüme gökdelen vizesi

21 Ocak 2013 - Bursa'daki riskli alanlar belirlendi ancak, 4-5 katlı binaların yıkılıp, yerine 10- 12 katlı binaların yapılmasına verilen onay, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Yıldırım'daki 7 mahallenin ve Akpınar'ın gökdelenlere uygunluğunun araştırılması gerektiğini belirten meslek odaları, dönüşüme karşı yol haritası çizmek için harekete geçti.

http://www.bursadabugun.com/haber/kentsel-donusume-gokdelen-vizesi-ozel-haber-162251.html

Bursa'nın küçük kıyameti nerede?

25 Ocak 2013 - Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'nın öğrencisi olan Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, Bursa'nın küçük kıyameti olan 1855 depremi fayı ile Bursa fayının kesiştiği noktanın bulunması gerektiğini, bu bölgenin deprem açısından çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'nın öğrencisi olan Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, Bursada Bugün'e çarpıcı açıklamalar yaptı.

"DEPREM ÖNCESİ PLANLARI UYGULUYORUZ"
Bursa'nın 1998'de yapılan 1/100 binlik planlara göre uygulama yapıldığına işaret eden Başkan Er, "Kent planlaması 1/100 binlik planlardır. Eğer 1/100 binlik planları doğru yaparsanız, bunun alt planları olan 1/10 binlik, 1/5 binlik ve 1/1000'lik planları doğru yapmış sayılırsınız. 1998 yılında yapılan ve Bursa'nın bugünlerinin planlandığı 1/100 binlik planda maalesef depremsellik ve doğal afetler açısından herhangi bir planlama yapılmamış. Hepimizin bildiği gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde yapılan bir planlama çalışması var. Bu çalışma ile 1/100 binlik planlar yenilenmekte. Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası  Güney Marmara Şubesi olarak bu planlara biz tüm toplantılarına katılarak gerekli görüş ve önerilerimizi sunduk. Bu planlamada doğal afetler, deprem, fay hatları, su taşma, heyelan alanları göz önüne alınacak. Ama bugün için sorarsanız hala 1998'de yapılmış 1/100 binlik planlar uygulamada. Bursa'nın 2040 yılını hedefleyen 1/100 binlik planlar bitmiş değil" dedi.

"FAY HATTINA İNŞAAT DEPREMLE İNATLAŞMAKTIR"
Bursa'da her yere bina yapılabileceğini ancak fay hattı üzerine bina yapılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Engin Er, "Siz kalkıp da fay hattı üzerine bina yaparsanız, depremle, doğal afetlerle inatlaşmak demektir. Bursa'da hala tespit edilemeyen fay hatları var. Bunun için Bursa'daki tüm fay hatlarını tespit etmek lazım. Bununla ilgili fay hatlarının bulunduğu yerlere tampon bölge yapıp yapı yasağı getirmek lazım. Bundan sonra konut yapımına devam etmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ZEMİNİ BİLİNMEYEN YERE KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ"
Kentsel dönüşümün Bursa'da yapılmadan kentteki fay hatlarının ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizen Başkan Er, "Siz Bursa'da fay hatlarını bilmiyorsanız nasıl yeni yerleşim alanları yapabilirsiniz? Bursa'nın bu konuda yapması gereken çok şey var. Semt adı söylemeden fay hattı çalışmaları bitmesi lazım. Ondan sonra fay hatları, tampon bölgeler, sıvılaşma alanları tespit edilir ve o özelliklere göre Bursa yapılaşmaya gitmelidir" diye konuştu.

BURSA'NIN EN RİSKLİ BÖLGESİ!
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 10 yıl önce 2000 yılında yaptığı bir çalışma olduğunu Er, "Bunda Yıldırım'da başlayıp Osmangazi'nin belirli bir yerine kadar giden fay hattını görebilirsiniz. 1/1000 ölçekli planda da net bir şekilde görülebilen bu fay hattı olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmasını ilçe belediyelerinin planlara yansıtmadığını görürsünüz. Bursa'da en riskli kısım maalesef bugün bu. Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarının bulunduğu yerler yapı yasaklı olarak planlarda mutlaka çizilmeli" diye konuştu.

"BURSA'DA KÜÇÜK KIYAMET BULUNMASI LAZIM"
1855 Bursa depreminin meydana geldiği fay hattının Bursa fay hattı ile kesiştiği noktanın gizliliğini koruduğuna işaret eden Başkan Engin Er, "Osmangazi Türbesi ve Ulucami'nin minarelerinin yıkıldığı Bursa'nın küçük kıyameti olarak bilinen ve geniş bir alanda can kayıplarına neden olan 1855 Bursa depreminin neden olduğu Çalı fay hattıdır. Mustafakemalpaşa üzerinden gelen Çalı'dan devam eden fay hattı ile Bursa fay hattının kesiştiği nokta hala tespit edilmiş değil. Bu konuda henüz bir çalışma yapılmış değil. Bir genelleme yaparsak MTA'nın yaptığı en son çalışma haricinde Bursa üzerinde ele alınmış, tüm fay hatlarının tespit edildiği bir çalışma yoktur ve göremezsiniz" dedi.

"DEPREMLERDEN DERS ALMADIK"
Türkiye'de her yıl doğal afetlerden dolayı bin civarında insanın öldüğünü hatırlatan Engin Er, şunları kaydetti;
"Bir insanın ne kadar kıymetli olduğunu düşündüğümüzde bunu bin defa büyütmemiz lazım. 17 Ağustos ve Van depremlerinden ders almadık. 23 Ekim Van depreminin ardından kentsel dönüşüm ile ilgili bir çalışma Türkiye bazında başladı. Ama sadece başladı. Bursa'da Yıldırım'da 7 mahalle ve Akpınar'da kentsel dönüşüm başladı. İnşallah Bursa'da fay hatlarıyla ilgili de bir çalışma başlar."

"BURSA'NIN GÖBEĞİNDEN 2 FAY HATTI GEÇİYOR"
Bursa'nın 17 ilçesinden de fay hattı geçtiğini dile getiren Başkan Er, "Bazı ilçelerde üzerinden, bazı ilçelerde kenarından geçiyor. Üzerinden fay hattı geçmeyen 4 ilçe, Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık. Bunun haricindeki tüm ilçelerin tamamından fay hattı geçiyor. Bursa'nın merkez ve ilçelerinden 2 tane fay hattı geçmesine rağmen maalesef fazla duyarlılık gösterilmiyor" dedi.

DEPREM DEDE'DEN 2 YIL DERS ALDI
Geçtiğimiz günlerde vefat eden Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara'nın 1980 yılında öğrencisi olarak tanıştıklarını belirten Başkan Engin Er, 2 yıl boyunca eğitim aldığı Ahmet Mete Işıkara ile güzel anılarının olduğunu, kendisine Allah'tan rahmet dilediğini söyledi.

Mesut DEMİR-E.Pınar TURAN/BURSADABUGUN.COM


Kentsel dönüşüme gökdelen vizesi

21 Ocak 2013 - Bursa'daki riskli alanlar belirlendi ancak, 4-5 katlı binaların yıkılıp, yerine 10- 12 katlı binaların yapılmasına verilen onay, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Yıldırım'daki 7 mahallenin ve Akpınar'ın gökdelenlere uygunluğunun araştırılması gerektiğini belirten meslek odaları, dönüşüme karşı yol haritası çizmek için harekete geçti.

Kentsel dönüşümde son sözü Hükümet söyledi. Bursa'daki riskli bölgeler 20 Ocak'ta Resmi Gazetede ilan edildi. Bursa'da dönüşüme Bakanlar Kurulu kararının ardından Cumhurbaşkanı onayıyla resmen vize çıkarken, 4-5 katlı binaların yıkılıp yerine 10- 12 katlı binaların yapılması yeni bir tartışmanın fitilini de ateşledi. Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, zemine uygun plan yapılması gerektiğini belirterek, "Bu bölgelerin zeminleri incelenmemiştir. Zemin çok katlı yapıyı kabul etmeyecektir" diyerek araştırma yapacaklarını söyledi.

YILDIRIM VE OSMANGAZİ'DE DÖNÜŞÜME VİZE
Yıldırım Belediyesi'nin Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler mahallelerini kapsayan bütünleşik uygulama bölgesi, afet riskli alanı oldu.  Büyükşehir Belediyesi'nin, Akpınar'da, Korupark- 1050 Konutlar arası olarak belirlediği bölge de yine Resmi Gazetede kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak tanımlandı.

10 KATLI BİNALAR...
Yapılacak kentsel dönüşüm projesiyle Yıldırım'da 7 bölgede 30 bin yeni konut yapılacak. Yine planlanacak projeyle 1050 konutlar-Akpınar'da yaklaşık 2 bin 500 bina kentsel dönüşüm için yıkılıp, yeniden yapılacak. Yıkılacak 4 ve 5 katlı konutların yerine 10 ve 12 katlı yeni binalar yapılması planlanıyor. Yıldırım İlçesindeki "Kentsel Dönüşüm Projeleri" 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ikinci maddesine göre, yapılacak. Osmangazi Belediyesi sınırlarında kalan Akpınar Mahallesindeki proje ise 5393 sayılı Belediye kanununa göre gerçekleşecek.

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM