Banner
Basına Açıklaması: Tüfekçikonak HES'e Suyumuzu Vermeyeceğiz - 28 Nisan 2013 Print E-mail

sulhiye_hes_ba_20130428-1

Tüfekçikonak HES projesi için susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan 9 köy Muhtarı ile Kurşunlu Belediye Başkanı ve DOĞADER üyelerinin katılımıyla Sulhiye Köyünde gerçekleştirilen toplantıda alınan kararda 9 köy halkı adına Muhtarların "ÇED Gerekli Değildir" kararına itiraz etmeleri ve bir basın açıklaması düzenleyip bunu duyurmaları kararlaştırılmıştı.

Muhtarlar "ÇED Gerekli Değildir" kararına itiraz dilekçelerini Çevre Şehircilik İl Müd. verdiler. 28 Nisan 2013 günü 9 köy halkı halkı ve Bursa'dan DOĞADER'le birlikte Sulhiye Köyüne gelen 50'ye yakın doğa gönüllüsünün katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklmasına yerel ve ulusal medya organları da geniş katılım sağladı.

Aşağıda 28 Nisan 2013 günü Sulhiye Muhtarı Kerem Ay tarafından okunan basın açıklaması bulunmaktadır.

sulhiye_hes_ba_20130428-2

28 Nisan 2013

Basına ve Kamuoyuna;

Bizler, İnegöl’ün Karaburun Deresinden can bulan köylerden geliyoruz. Burada toplanmamızın nedeni, yüz yıllardır bize yaşam veren Karaburun Deresinin suyunu almak isteyen Tüfekçikonağı Hidro Elektrik Santraline karşı başlattığımız mücadeleyi, Türkiye’ye duyurmaktır.

Karaburun Deresi suyunun, Tüfekçikonak Köyünde yapılması planlanan Hidro Elektrik Santralinde taşınmak için çalışma başlatıldığını çok yakın bir zaman önce öğrenmiş bulunuyoruz. Karaburun Deresi suyu ile can bulan bizler, Sulhiye, Mezit, Osmaniye, Eski Karacakaya, Rüştiye, Yeniköy, İhsaniye, Kınık ve Özlüce Köyleri ile Kurşunlu Beldesinden geliyoruz. Bizler yüzyıllardır bu topraklarda yaşadık. Ekmeğimizi, aşımızı, Karaburun Deresi ile suladığımız bu topraktan çıkardık. Karaburun Deresinin suyu ile beslenen kaynak suyunu içtik. Vergimizi ödedik, vatan savunması için oğullarımızı askere gönderdik ama vatan saydığımız kendi köyümüzde susuz kalmakla karşı karşıya bırakıldık.

sulhiye_hes_ba_20130428-3Devletimizin yetkili Kurumları, ilgili Bakanlıkları canımız olan suyumuzu alırken bize dahi sorma gereği duymadılar. 2010 yılında yapıldığını öğrendiğimiz “Tüfekçikonağı Hidro Elektrik Santrali, Boğakaya, Bıçkıdere ve Karaburun Regülatörü“ projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Tüfekçikonak Hidro Enerji Elektrik Üretim AŞ adlı şirkete lisans verdiğini öğrendik. Bursa Valiliği, İl Çevre Orman Müdürlüğü tarafından aynı yıl “ÇED Gerekli Değildir Kararı” verildiğini öğrendik. ÇED Çevre Etki Değerlendirme Raporu yani çevre zararını araştıran bir rapor olduğunu öğrendik. Ormanla kaplı vadimizi ve Karaburun dere yatağını susuz bırakacak bir projeye için Devletin yetkili kurumu tarafından “ÇED Gerekli Değildir Kararı” nasıl verilebildiğini anlamamız mümkün değildir.

Bu proje gerçekleştirilirse, Karaburun Deresinden akan suyla can bulan dokuz köy ve bir beldede yaşayan binlerce insan susuz kalacaktır. Su yalnızca insanları değil yaşayan her türlü canlının hakkıdır. Karaburun deresi çevresindeki ormanlık alanda yaşam süren binlerce canlı da susuz kalacaktır. İnsanı, doğayı susuz bırakmak, ölüme terk etmekten farklı değildir.

Susuz bırakılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan köylerin muhtarları olarak, tüm bu kaygılarımızı devletin yetkili kurumlarına anlatmak için, itiraz dilekçemizi bu hafta içinde Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdik. İtirazımız kabul edilmezse, susuz kalmamız devletin yetkili organları tarafından önemsenmezse mücadelemizi mahkeme önünde dava açarak yürüteceğimizi burada dosta düşmana ilan ediyoruz. Bizler, çocuklarımız ve torunlarımızla, daha çok uzun yıllar boyunca köyümüzün topraklarında yaşamak istiyoruz. Deremizin suyunun bir damlasına bile dokundurtmayacağız. Suyumuz, canımızdır. Suyumuza almak isteyenlere, canımızı almak isteyene nasıl davranılırsa öyle karşılık vereceğiz.

Sulhiye Köylüleri adına Muhtar Kerem Ay, Mezit Köylüleri adına Muhtar Remzi Kethuda, Osmaniye Köylüleri adına Muhtar Faruk Ergüneş, Eski Karacakaya Köylüleri adına Muhtar Akın Özkan, Rüştiye Köylüleri adına Muhtar Yener Karadan, Yeniköy Köylüleri adına Muhtar Nazmi Yavuz, İhsaniye Köylüleri adına Muhtar Hayati Çiçek, Kınık Köylüleri adına Muhtar Ender Bayram Özlüce Köylüleri adına Muhtar Kamil Çakır, DOĞADER Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği