Banner
Basın Açıklaması: Uludağ'daki İşgalciler, Günübirlik Gelen Vatandaşı İstemiyor! Print E-mail

Basına ve Kamuoyuna;

9 Şubat 2012

uludag_milli_parki_isgalci-oteller

Uludağ'da otel işletmecisi ve Gümtop Başkanı Haluk Beceren, Bursa yerel gazetelerinde çıkan haberinde, Bursa'dan gelen günübirlik ziyaretçiler için "Söz konusu ziyaretçiler Uludağ’a zarar vermeye başladılar" açıklamasında bulundu.

Uludağ'ın bir "Milli Park" olduğunu her zaman unutturmak isteyen bu otel işletmecilerine, geçmişte otelleri için "Milli Park Kanunu" ihlal edilerek verilen 49 yıllık kullanma izinlerinin dolmasına birkaç yıl kaldığından  neden hiç gündeme getirmediklerini sormak istiyoruz.

Uludağ Milli Parkı'ndaki otellerin kullanım izinleri dolmadan onları yasal açıdan rahatlatacak projeler geliştiren siyasi iktidarın uygulamalarına karşı DOĞADER, Bursa Barosu ve TMMOB Bileşenleri'nin açtığı davalarla bu güne kadar engellendi. Ancak bir milli parkta olmaması gereken otellerin ortadan kaldırılması için (süre aşımından dolayı) yasal yolla mücadele yürütülmesi olanaksız olduğu için bir çalışma yürütülemedi.

Dünya'da %6, Avrupa'da %11,5 olan koruma altındaki doğal alanlar, Türkiye'de %1 düzeyinde olduğu biliniyor. Kanunda, Milli Parklarda, çok gerekli askeri tesisler dışında hiç bir yapı yapılamayacağı ve ticari iş, işlemlerin gerçekleştirilemeyeceği maddeler halinde yazıldığı halde Uludağ'ın ve diğer Mili Parklarımız üzerinde niteliği bozan projeler üretiliyor.

Milli Park Kanunu'na göre, Uludağ'a asıl zarar veren, "odun deposu", "kayak odası" olarak düzenlenmiş ruhsatlarla devasa oteller kuran otel işletmecileri ve onlara bu zemini hazırlayan siyasi iktidarlardır. Buna rağmen "Milli Park" ın asıl ziyaretçileri olan günübirlikçilere dil uzatan Güntop Başkanı ve onun gibi düşünen diğer otel işletmecileri ile siyasilere, gerçeği bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Uludağ'a asıl zarar verenler, kayak pistleri için on binlerce ağaç kesen, izin verilen pist genişliğini her yıl ağaç keserek birkaç katına çıkartan, daha düne kadar Kaplıkaya ve Balıklı derelerini kanalizasyon atıklarıyla kirleten, yerleşim yeri olmaması gereken bir milli parkta oteller kurarak yerleşim yeri yaratanlar, otel işletmecileri ve onlara destek veren siyasi iktidarların yöneticileridir.

DOĞADER'in yaptığı diğer doğa koruma mücadeleleri arasında Milli Parklar önemli bir yer tutmaktadır. Siyasi iktidarın ütettiği son projelerden biri olan 2. bölgede otopark ve kongre merkezi ile bazı tesisler kurulması için yapılaşmalara neden olacak plan değişikliklerine itiraz eden ve açılan davaya müdahil olan DOĞADER, bundan sonra da mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir.

http://www.dogader.org/index.php/aciklama/844-uludag-milli-parki-plan-degisikliklerine-itirazimizi-ilettik

DOĞADER
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği

Uludağ’da otelcilerin ’günübirlikçi’ isyanı

7 Şubat 2013 - Uludağ’ın günübirlikçi konukları otelcilerin korkulu rüyası oldu. GÜMTOB Başkanı Beceren, ’Pistlerdeki yaya trafiği yüzünden kimse doğru düzgün kayamıyor’ dedi.

http://olay.com.tr/haber/bursa-bolge/uludagda-otelcilerin-gunubirlikci-isyani-141149.html

Kış turizminin önde gelen merkezlerinden Uludağ’da otellerin doluluk oranları işletmecilerin yüzünü güldürüyor. Ancak kayak keyfini günübirlik yaşamak isteyen ziyaretçiler otelcilerin adeta kabusu oluyor.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, Uludağ’daki okulların yarı yıl tatiline girmesiyle yüzde 80-90 doluluk oranına ulaştıklarını söyledi.

Rezervasyonların geçen seneye paralellik gösterdiğini ifade eden Beceren, ’Sezon mart sonuna kadar sürecek. Şu ana kadar iyi bir sezon geçirdik. Bundan sonraki süreçte hava ve ülke gündemine ilişkin gelişmeler belirleyici olacak’ dedi.

’ZARAR VERİYORLAR’
Uludağ’daki işletmecilerin günübirlik ziyaretçilerden şikayetçi olduklarını dile getiren Beceren, ’Söz konusu ziyaretçiler Uludağ’a zarar vermeye başladılar. Pistlerdeki yaya trafiği yüzünden kimse doğru düzgün kayamıyor. Araç trafiği nedeniyle de yollar kapanıyor. Bu duruma artık bir çözüm bulunması gerekiyor’ diye konuştu.

’ŞEHİR OTELLERİNDEN UCUZ’
GÜMTOB Başkanı Beceren, Uludağ’daki otellerin şehir otellerine göre daha uygun fiyattan müşteri ağırladıklarını ileri sürdü.

Bu dönemde sömestr tatili olması nedeniyle fiyatların yükseldiğini ifade eden Beceren, ’Hafta içi tam pansiyon konaklama ücreti 110 liradan başlıyor. Hafta sonu ise bu rakam 300 liraya çıkıyor. Ancak bu fiyatlar yarı yıl tatilinden sonra daha uygun hale geliyor’ dedi.

’TAM GÜN KAYAK KEYFİ 90 LİRA’
Haluk Beceren, Uludağ’ın pahalı bir yer olmadığını savunarak, ’Bir kişi yanına hiçbir kayak malzemesi almadan günde en fazla 90 liraya kayak keyfi yapabilir’ dedi.